sobota, 13 kwietnia 2013

Miseczka...

W miseczce podajemy chomikowi najczęściej jedzenie. W sklepach jest ich duży wybór. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Najczęściej spotykamy miseczki plastikowe i ceramiczne. Te pierwsze spełniają swoją funkcję, aczkolwiek są bardzo lekkie. Gryzoń może je wywrócić. Wtedy pokarm rozsypie się lub zabrudzi. Miseczki ceramiczne natomiast są znacznie cięższe i dlatego chomik nie będzie mógł jej przewrócić. Często można się także spotkać z tym, że w klatkach znajdują się specialne podesty do umieszczenia miseczki. Dzięki temu nie nasypią się do niej, np. trociny. Warto mieć dwie miski, by móc podać chomikowi zarówno suchą jak i mokrą karmę. Nie należy jednak podawać w nich wody, gdyż łatwo może się rozlać, czy zabrudzić.



Miseczki plastikowe





Miseczki ceramiczne

środa, 27 marca 2013

Ściółka...

Ściółka to podłoże do klatki naszego gryzonia. W sklepach zoologicznych występuje ich duży wybór. Nie wszystkie jednak się na nią nadają. Najpopularniejsze, a zarazem najlepsze są trociny. Dobrze wchłaniają mocz i praktycznie nie wydzielają zapachu. Chomiki uwielbiają w nich kopać. Innym rodzajem ściółki jest granulat. Nie jest on jednak odpowiedni do tego, by wysypać go na dno klatki, za to idealnie sprawdzi się w kuwecie, czy miejscu, w którym pupil się załatwia. Świetnie wchłania mocz i nie wydziela zapachu. Kolejną ściółką jest siano. Nie sprawdzi się ono jednak w tej roli, gdyż nie wchłania wilgoci. Znacznie lepiej może posłużyć jako materiał do budowy gniazda. W tym celu warto także dać chomikowi do klatki porwane chusteczki higieniczne, bezzapachowe. Warto wybrać jak najlepsze podłoże, bo od niego zależy, czy chomikowi będzie się komfortowo żyło w swojej klatce.


Trociny


Granulat


Siano

wtorek, 26 marca 2013

Domek...

Domek w klatce pełni bardzo istotną funkcję. Najczęściej służy on chomikowi jako sypialnia. Często jest również spiżarnią. Dla gryzonia jest to najbezpieczniejsze miejsce w całej klatce. Jego wybór powinien być jak najlepszy. W sklepach zoologicznych ich wybór jest naprawdę duży. Czy wszystkie są jednak odpowiednie? Niestety nie. Wiele z nich jest za mała dla chomika lub cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca. Najpopularniejsze są domki plastikowe. Łatwo się je czyści. Często jednak brakuje w nich tlenu, co prędzej czy później może odbić się na zdrowiu naszego pupila. W sklepach możemy się także spotkać z domkami drewnianymi. Są one dużo bardziej przyjazne dla chomika, gdyż są naturalne. Ich czyszczenie może jednak być dużo trudniejsze. Inną wadą tego tworzywa jest to, że pochłaniają one zapachy - jeśli naszemu gryzoniowi, domek będzie służył również jako toaleta, drewno wchłonie zapach moczu i samo będzie nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego w przypadku tych domków wymiana ściółki jest znacznie częściej potrzebna. Pamiętajmy, że chomik spędza w domku większość czasu. Zadbajmy więc o to by był dla niego jak najlepszy.





wtorek, 19 marca 2013

Kołowrotek...

Kołowrotek jest jednym z ważniejszych rzeczy jaką nasz chomik powinien mieć w klatce. Zapewni on wystarczającą ilość ruchu, temu bardzo energicznemu gryzoniowi. Klatki są przeważnie w nie wyposażone. Jeśli jednak nie, ich wybór w sklepach zoologicznych jest naprawdę duży. Czy jednak wszystkie są odpowiednie? Niestety nie. Wiele z nich jest źle wykonana lub za mała. Dobry kołowrotek powinien być wypełniony a nie druciany, ponieważ w tym drugim bardzo łatwo chomik może uszkodzić sobie łapkę. Może zostać ona zwichnięta, a nawet złamana. Jeśli chodzi o wielkość, powinien mieć on dla chomików dżungarskich i roborowskich około 20 cm średnicy, natomiast dla chomików syryjskich około 25 cm. Jeśli wymiary kołowrotka są za małe, kręgosłup gryzonia bardzo się męczy i może się uszkodzić.Warto kupić jak najlepszy kołowrotek, gdyż chomik spędza w nim dziennie dużo czasu i dzięki odpowiedniemu wyborze będzie czuć się dobrze.




piątek, 15 marca 2013

Chomicze mieszkanie...

Decydując się na kupno chomika, musimy pamiętać, że potrzebuje on swojego własnego ,,kąta" w naszym domu. Idealnie sprawdzi się tu klatka. Są one najczęściej wybierane. W sklepach występuje ich na prawdę duży wybór. Jednak czy na pewno wszystkie są odpowiednie...? Jak wybrać tą dobrą? Te pytania zadaje sobie każdy przed kupnem gryzonia.Oto kilka podstaw, o których musimy wiedzieć, więc tak... Występują dwa rodzaje klatek druciane i plastikowe. Zaleca się kupno tych pierwszych, gdyż posiadając je możemy być pewni, że cyrkulacja powietrza jest bardzo dobra. W przypadku klatek plastikowych nie zawsze tak jest, dlatego decydując się na nią musimy uważnie zbadać, czy przepływ powietrza będzie odpowiedni. Warto przy tym skorzystać z rady sprzedawcy czy weterynarza. Równie ważne są wymiary klatki. Powinny one wynosić około 60x40 cm w podstawie, lecz im większa tym lepsza. Mile widziane są także pięterka.
Warto zadbać również o dodatkowe urozmaicenia, np. tunele czy drabinki. Większość klatek jest w nie wyposażona. Bardzo ważny jest kołowrotek, który dostarczy gryzoniowi odpowiednią ilość ruchu. Przydatny jest też domek, w którym chomik będzie czuł się bezpiecznie. Wybierając klatkę należy pamiętać, że musi być ona funkcjonalna, a nasz gryzoń ma czuć się w niej jak najlepiej!


czwartek, 21 lutego 2013

Chomicza wybrawka...

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co muszę kupić chomikowi?, Co jest dla niego właściwe, a z czego lepiej zrezygnować?, Jak prawidłowo wybrać?. Oto lista rzeczy, które należy zakupić naszemu pupilowi, by czuł się u nas dobrze:
- ,,Mieszkanie", czyli klatka lub akwarium. 
- Zabawki, np. kołowrotek, tunele, drabinki, domek, itp.
- Ściółka,np. trociny czy siano.
- Miseczka na pokarm (najlepiej dwie - jedna na suchą karmę, a druga na jakiś dodatek, np. owoc).
- Poidełko na wodę.
-  Transporter.

Dzięki wymienionym przedmiotom, nasz chomik na pewno będzie szczęśliwy. :)









wtorek, 19 lutego 2013

Jak wybrać zdrowego chomika...?

Chomiki to zwierzęta nocne, co oznacza, że śpią w dzień. Kiedy udamy się do sklepu, obudzone powinny podbiec na powitanie. Ospałość może świadczyć o chorobach. Warto jest również zwrócić uwagę na warunki w jakich przebywają gryzonie. Ważne jest także dokładne obejrzenie pupila. Chomik powinien być czysty i energiczny.


Gdzie kupić chomika...?

Na samym początku musimy się zastanowić jakiego chcemy mieć chomika. Gdy już się zdecydujemy, pozostaje pytanie gdzie go kupić...? Warto jest adoptować pupilka, zapewniając mu nowy dom i miłość. Możemy również zakupić gryzonia w sklepie zoologicznym. Należy jednak wybrać ten, w których zwierzęta mają odpowiednie warunki. Innym rozwiązaniem jest kupno od hodowców, których jednak w Polsce występuje niewiele.



Przed kupnem...

Przed kupnem chomika musimy pamiętać, że nie jest to zabawka. Żyją one średnio 3 lata. Musimy się liczyć zatem z tym, że jak każdy będzie miał on swoje wymagania i potrzeby. Wiąże się to również z różnymi (w większości niewielkimi) kosztami. Należy też pamiętać, by sprawdzić, czy znajdziemy około godziny dziennie na zabawę i opiekę nad naszym pupilkiem. Istotny jest również fakt, czy my i nikt z naszych najbliższych nie jest uczulony na sierść gryzonia. Zastanówmy się jednak i przyznajmy szczerze sami przed sobą, czy na prawdę go chcemy? Nasz zakup musi być dobrze przemyślany, by później tego nie żałować.

Najlepiej odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
- Czy będę w stanie zaopiekować się chomikiem przez najbliższe 3 lata?
- Czy dam radę sprostać kosztom jakie wiążą się z jego utrzymaniem?
- Czy codziennie znajdę czas na zabawę i opiekę nad gryzoniem?
- Czy nie jestem uczulony na jego sierść?
- Czy postaram się zapewnić mu jak najlepsze życie?

Gdy odpowiemy na tak istotne pytania wszystko na spokojnie sobie przeanalizujmy. Jeśli na większość pytań odpowiemy NIE, lepiej zrezygnować z kupna chomika - po co męczyć zwierzątko... Gdy bardzo nam zależy, by właśnie ten gryzoń został naszym pupilem, postarajmy się zmienić to, co jest niewłaściwe i może mieć zły wpływ na samopoczucie chomika. Dajmy sobie czas, a gdy zauważymy zmiany jeszcze raz odpowiedzmy na pytania i ponownie się zastanówmy. Jeśli jednak odpowiedzi na pytania brzmiały TAK, myślę że możemy kupić tego właśnie gryzonia. :D

PAMIĘTAJ, PODEJMIJ DOBRĄ DECYZJĘ !!!








poniedziałek, 18 lutego 2013

Samiec czy samica... ?

To jakiej płci będzie Twój chomik zależy tylko od Ciebie. Nie ma większej różnicy między samcem a samicą. Są jednak spostrzeżenia, że samce są bardziej ospałe, mniej energiczne. Jednak to, jaki będzie nasz chomik zależy głównie od jego charakteru.
Płeć chomika można odróżnić. Układ płciowy chomika dobrze pokazuje ten rysunek:



Budowa ciała chomika...


Budowa wewnętrzna chomika:
1. Przełyk
2. Tchawica
3. Węzeł chłonny
4. Płuco
5. Pęcherzyk żółciowy
6. Trzustka
7. Jelito grube
8. Jelito cienkie
9. Pęcherz moczowy
10. Najądrze
11. Przyusznica (ślinianka przyuszna)                                
12. Ślinianka
13. Serce
14. Wątroba
15. Przedsionek żołądka
16. Żołądek właściwy
17. Śledziona
18. Jelito ślepe
19. Nasieniowód
20. Pęcherzyk nasienny
21. Jądro
22. Prącie
23. Odbyt 





Budowa szkieletu chomika:
1. Czaszka
2. Oczodół
3. Kość nosowa
4. Zęby trzonowe
5. Siekacze górne
6. Siekacze dolne
7. Żuchwa
8. Kość ramieniowa
9. Palce
10. Staw łokciowy
11. Mostek
12. Palce
13. Piszczel
14. Kości stępu
15. Strzałka
16. Kość udowa
17. Kość guziczna (ogonowa)
18. Miednica
19. Rzepka
20. Kręgi lędźwiowe
21. Żebra
22. Łopatka
23. Kręgi szyjne 




Pare słów o chomikach dżungarskich...

Chomik dżungarski jest gatunkiem gryzonia pochodzącego z rodziny chomikowatych. Został odkryty w Dżungarii, znajdującej się w rejonie Chin- stąd jego nazwa.
Chomik dżungarski wyróżnia posiadaniem na grzbiecie charakterystycznej, ciemnej pręgi- od czoła po ogon. Ma zaokrąglony kształt ciała, którego długość wynosi średnio 9 cm - u samców około 10 cm, a u samic około 7 cm. Jego masa wynosi 30- 40 g. Posiada bardzo krótki, owłosiony ogon i łapy, które są prawie niewidoczne. Jego gruczoły zapachowe, podobnie jak u innych chomików karłowatych znajdują się po środku brzucha.
Większość chomików tego gatunku występuje w ciemnym ubarwieniu. Są jednak i takie, których futro ma kolor biały, a ich pręga jest słabo widoczna. Latem gryzoń staje się na grzbiecie szary, a na brzuchu biały. Na bokach ciała mogą występować białe plamy. Zimą natomiast futro na grzbiecie staje się o wiele jaśniejsze, prawie zupełnie białe. W warunkach domowych rzadko jednak dochodzi do zmiany w ubarwieniu.
Chomiki tej rasy są samotnikami, co oznacza, że należy trzymać je poiedyńczo. W innym przypadku mogłoby dojść między nimi do walk czy rozmnożenia. 


Osobiście najbardziej lubię ten gatunek chomików. :)




Pare słów wstępu...

Chomik to najpopularniejsze, małe zwierzątko domowe. Nie są zbyt wymagające, a koszt ich utrzymania stosunkowo niewielki. Jeśli marzymy więc, by mieć swojego pupilka, ale nie mamy na przykład zbyt wiele czasu czy miejsca jest on świetnym wyborem. Są to bardzo energiczne i przyjacielskie gryzonie, które już po kilku dniach mogą stać się naszym przyjacielem i wypełnić nasze życie radością. 

Małe oczka,
Mięciutkie futerko,
Krótki ogonek,
Małe serduszko -
A w nim miłości pełno !!!


 
 

Trochę o moim blogu...

Witam Was na moim blogu: zachoooomikowani.blogspot.com poświęconemu w szczególności  chomikom dżungarskim. Pragnę się z Wami podzielić wieloma informacjami, poradami, ciekawostkami, zdjęciami i nie tylko... Mam nadzieję, że znajdziecie tu przydatne notatki, które pomogą Wam w opiece nad waszym pupilem, a czytanie mojego bloga będzie dla Was przyjemnością. :)

Jeśli macie jakieś pytania lub ciekawe tematy na bloga, piszcie na adres: klamczucha612@gmail.com 

Pozdrawiam i życzę miłej lektury!!!  :D